Alla klara gäster för Allsång på Skansen

Nu börjar ytterligare en sommar med Allsång på Skansen. Under åtta tisdagar kommer vi att få sjunga med på plats framför Sollidenscenen eller i direktsändning i SVT. Äntligen så är det dags att sjunga in sommaren tillsammans med Pernilla Wahlgren och flera andra folkkära svenska artister.
Under tidigt 1900-tal började allsång växa fram starkt i Sverige och det började anordnas tillställningar för just detta. Syftet med detta var att skapa gemenskap genom kultur och musik, där folket sjöng med i välkända sånger hämtade från gemensamma sångböcker under ledning av en sångledare eller orkester.
Musiken har spelat en stor roll på Skansen sedan parken öppnades år 1891 och grundaren Artur Hazelius betonade tidigt att musiken var central för Skansen. När man den 26 maj 1935 anordnade sångens dag så hade Skansen redan i över 40 års tid erbjudit olika former av konserter, föreställningar och sångsamlingar, men det var då som allsången som vi känner till idag kom till.
Allsången på Skansen var en stor succé och 1936 blev det ett stående sommarinslag där glädjen av att sjunga tillsammans stod i fokus, men det blev snabbt till en folkfest där både kända och okända svenskar deltog. Denna sångsamling kunde innehålla allt från svenska visor till folkkära sånger och upp emot 20 000 besökare kunde stämma in i allsången.
Nu är det redan år 2025 och ytterligare en sommar av Allsång på Skansen kommer att ske. Med ledningen av Pernilla Wahlgren kommer vi att få sjunga tillsammans med varandra och se kända artister från Sverige vid Sollidenscenen.
Här har vi de artister som kommer att gästa Allsång på Skansen:
Program 1 – tisdagen den 24 juni
Daniela Rathana, KAJ, Zara Larsson, Medina, Da Buzz, Dr Alban, E-type
Program 2 – tisdagen den 1 juli
Darin, Dolly Style, Ida-Lova, Laleh
Program 3 – tisdagen den 8 juli
Tjuvjakt, Anis don Demina, SCARLET, Viktor Norén & Linus Wahlgren
Program 4 – tisdagen den 15 juli
Ison & Fille, Jan Rippe & Per Fritzell, Johnossi, Meira Omar, Niklas Strömstedt & Johanna Frostling
Program 5 – tisdagen den 22 juli
Lina Hedlund, Brynolf & Ljung, Banna Sona Band
Program 6 – tisdagen den 29 juli
ADAAM & Greekazo, Victor Leksell, Emmalisa Hallander
Program 7 – tisdagen den 5 augusti
Ola Salo & Peter Jöback, Felicia Takman, Thomas Stenström, Titiyo
Program 8 – tisdagen den 12 augusti
Lisa Nilsson, Seinabo Sey, Magnus Uggla, medverkande från Roxettemusikalen ”Joyride”
Detta var alla artister för Allsång på Skansen år 2025 och vi ser verkligen fram emot att sjunga tillsammans med Pernilla Wahlgren och publiken vid Sollidenscenen.