Alla deltagare i Stranded on Honeymoon Island – nya dejtingprogrammet

Kanal 5 och streamingtjänsten Max bjuder på ett helt nytt koncept, fullt av spänning, kärlek och drama. “Stranded on Honeymoon Island” är namnet på den nya storsatsningen, och här är programmets alla deltagare.
I tisdags var det äntligen dags för oss att få sätta tänderna i ett helt nytt TV-program. TV4:s Robinson möter SVT:s Gift vid första ögonkastet, och skapar ett unikt koncept som utan tvekan kommer att locka tittare. Kanal 5 och streamingtjänsten Max ligger bakom den nya storsatsningen “Stranded on Honeymoon Island” som hade sin premiär den 3 juni.
Vi förflyttar oss till varmare breddgrader och till en lyxigare miljö, mer bestämt till Filippinerna, där flera par gifter sig och därefter strandas dem på isolerade tropiska öar, där de ska spendera sin smekmånad tillsammans. Utan telefoner och andra distraktioner ska de lära känna varandra på djupet. Frågan är bara om äkta känslor kommer att utvecklas och om de kommer att överleva experimentet?
Här är programmets alla deltagare
Anders Westberg – 40 år
Först ut har vi den 40-årige brandskyddsmontören från Stockholm. I sin introduktionsvideo berättar Anders att han letar efter riktig kärlek och att han vill efterlikna den relation som hans föräldrar utvecklade. Anders föräldrar träffades nämligen när de var 14 och 16 år gamla och har hållit ihop sedan dess.
– Man vill ju träffa någon tillslut som man är tillsammans med och fortsätter med, och inte att det bara håller i ett- två- eller tre år liksom, att man kör livet ut bara, säger Anders i sin introduktionsvideo.
Jessica Josefsson – 30 år
Näst ut har den trygga och fartfyllda 30-åringen Jessica Josefsson, som även hon letar efter sin andra hälft. Josefsson kallar Jönköping för sitt hem och bor där tillsammans med sin femåriga dotter. Till vardags lever hon ut sin dröm och driver sin egen skönhetssalong, men har även ett stort intresse för att köra kross, ett intresse hon hoppas kunna dela med sin partner.
– Jag kan inte träffa någon som inte kör- eller har intresse för motorcykel, säger hon.
Thomas Lundgren – 30 år
Thomas Lundgren är namnet på den 30-årige Uppsalabon som till vardags arbetar som drifttekniker, men som sysslar med både hockey och ett storslaget motorcykelintresse på fritiden.
Thomas känner sig trygg och nöjd i arbetslivet, men upplever att någonting saknas i sitt privatliv.
– Jag känner mig väldigt ensam på kvällarna och saknar att ha en partner, en bästa vän, säger han.
Drömmen är att hitta någon som vill ha barn och som är villig att skaffa dem så snabbt som möjligt, vi önskar honom all lycka!
Esperanza Berglund – 35 år
Näst på tur har vi den 35-årige stockholmaren Esperanza Berglund som till vardags arbetar som rådgivare. Hon har varit singel i snart tre år efter en tidigare kaotisk relationshistoria, en bakgrund som gör att hon har svårt att lita på män, men nu är hon äntligen redo för att kasta sig ut på marknaden igen.
Nu söker hon en partner som är stabil, har livet på plats och kan ge henne den kärlek som hon förtjänar.
– Min drömman, han är lång, tatuerad och snygg, säger hon.
Linn Carlqvist – 30 år
Näst ut har vi träningsfantasten och egenföretagaren Linn Carlqvist som efter 30 år utan partner, till slut har fått nog av singellivet och gifter sig i TV.
Maher El Zebda – 43 år
Mazer El Zebda är namnet på den 43-åriga Lidingöbon, som även han ska delta i detta nya kärleksexperiment. Till vardags arbetar han som handläggare inom socialtjänsten, men nu kommer han däremot byta ut Stockholm och Lidingö, för ett storslaget kärleksäventyr i Filippinerna och vi på Realitytopp önskar honom all lycka!
Sofia Sjöberg – 26 år
Nu förflyttar vi oss till Västra Götalands hjärta (Göteborg) och logistik- och medieentreprenören Sofia Sjöberg som är nästa deltagare. Sjöberg har även representerat Sverige i ett flertal skönhetstävlingar, där den största bedriften är en trejdeplats i den svenska uttagningen till Miss Universe.
För cirka en vecka sedan bekräftade hon att hon skulle medverka i programmet på sin Instagram.
– Ja... det här händer! Jag har sagt ja till ett giftermål – med en främling, och till att direkt kastas ut på en öde ö. Hur det går? Snart får ni se mitt galnaste (och kanske modigaste?) äventyr någonsin i Stranded on Honeymoon Island. Kommer det bli storm eller solsken? Håll utkik! Jag är både nervös och taggad men hoppas på att ni hänger med på denna resan!
Albin Krook – 31 år
Sist, men inte minst, har vi den spralliga 31-åringen Albin Krook, som till vardags arbetar som snickare. I programmet letar han efter en partner som också kan fungera som sin bästa vän. Han vill hitta någon som han kan prata med om allting mellan himmel och jord och någon som han kan dela livets stora äventyr med.
Missa inte Kanal 5 och Max nya storsatsning “Stranded on Honeymoon Island” som hade premiär den 3:e juni.